Valimised

Hääletamine välisriigis

Valimistest välisriigis saad täpsemalt lugeda veebilehelt valimised.ee.

Välisriigis elavatele valijatele saadetakse valijakaardid ainult elektrooniliselt. Elektrooniline valijakaart saadetakse kõikidele portaalis eesti.ee oma e-posti aadressi edasi suunanud valijatele. Riigikogu valimistel peab alaliselt välisriigis elaval valijal olema määratletud valimisringkond, kas oma endise Eestis asuva elukoha või vanemate või esivanemate elukoha alusel, mistõttu soovitame juba varakult andmed korrastada.

Ringkonna määramine

Et valijal oleks võimalik kasutada oma õigust neil valimistel hääletada, peab olema kindlaks määratud valimisringkond. Kandidaadid, kelle poolt hääletada, ja mandaadid on määratud just valimisringkondade alusel. Välismaal elavast 87 500-st valimisõiguslikust Eesti kodanikust on valimisringkond praeguseks kindlaks määratud 77 000 inimesel. Eelkõige on valimisringkond kindlaks määramata neil, kes ei ole Eestis sündinud või kunagi elanud. Valijatel, kes on hääletanud eelnevatel Riigikogu valimistel, on valimisringkond määratud.

Kui Teil on kahtlusi, et Teie valimisringkond on määramata, saate seda kontrollida Eesti rahvastikuregistri kasutajatoelt aadressil abi@rahvastikuregister.ee.

Samale e-posti aadressile abi@rahvastikuregister.ee on vaja valimisringkonna määramiseks teada anda võimalikult täpselt oma viimane elukoht Eestis.

Kui Te ei ole Eestis elanud, palun edastage meile võimalikult täpselt oma vanemate või vanavanemate viimane elukoht Eestis.

Elukoha andmete saatmisel palun pidage silmas järgmist:

  • Tallinna linna elukoha puhul andke teada vähemalt linnaosa,
  • Tartu linna elukoha puhul märkige vähemalt Tartu linn ning
  • mujal Eestis asunud elukoha puhul piisab, kui kirjutate, mis maakonnas see asus.

Välisriigis on Eesti kodanikul hääletamiseks kolm võimalust: kirja teel, välisesinduses kohapeal või elektrooniliselt.

Et olla kindel, et Sinu häälel oleks jõud, saad ettevalmistustega alustada juba nüüd:

  • Kui tahad tulla hääletama Eesti saatkonda Pariisis, siis pea silmas, et eelvalimised toimuvad pühapäeval, 17. veebruaril 2019 kell 10:00-13:00 ja teisipäeval, 19. veebruaril 2019 kell 10:00-12:00
  • Kui tahad hääletada kirja teel, pead esitama saatkonnale kirjaliku taotlus, üheskoos koopiaga isikut tõendavast dokumendist. See peab meile olema laekunud hiljemalt 15. veebruariks 2019. Saatkonna aadress: Ambassade d’Estonie; 17, rue de la Baume; 75008 Paris; France.
  • Elektrooniliseks hääletamiseks veendu, et Sul oleks toimiv riist- ja tarkvara, näiteks töökorras ID-kaardi lugeja. E-valimised on avatud ööpäevaringselt lehel www.valimised.ee 21. veebruarist 2019 kella 9.00-st kuni 27. veebruari 2019 kella 18.00-ni.
  • Veendu ka, et Su isikut tõendav dokument oleks kehtiv. Kui dokumenti vajab uuendamis, tutvu võimalustega saatkonna kodulehel.